Rady a tipy

Chystáte sa prvý raz na jachtu? Tu nájdete zopár užitočných rád, ktoré sa vám pri pobyte na plachetnici určite zídu. Na jachte platia trochu iné pravidlá, ako na pevnine a je dobré byť na to pripravený.

Dôkladne si premyslite, s kým sa budete plaviť. Na jachte strávite približne týždeň v bezprostrednom kontakte s ostatnými členmi posádky, s ich pozitívnymi i negatívnymi stránkami. Ak je to možné, vyberte si do tímu ľudí, ktorí sú s vami “kompatibilní.” Ak sa chystáte na firemný teambuilding, situácia je trochu iná. Snažte sa so všetkými vychádzať čo najlepšie a pre prípad potenciálnych konfliktov sa už vopred ozbrojte ohľaduplnosťou a trpezlivosťou. Ste na jednej lodi, snažte sa nájsť spoločné témy a spoločné riešenia problémov. Výhľad z paluby a fantastické zážitky, ktoré si so sebou odnesiete domov, vám za tú námahu určite stoja.

Členovia posádky sú povinní riadiť sa jeho príkazmi a bezodkladne ich vykonávať. Problém s uznávaním autorít nechajte doma a rešpektujte kapitánove inštrukcie bez výnimky.

Najviac využijete šortky, tričká, plavky, ľahkú obuv (pozor, nesmie zanechávať stopy na palube!!!), tenisky. Nezabudnite na teplejšie tričko s dlhým rukávom, ľahšiu vetrovku, ideálne s vetruodolnou a nepremokavou úpravou, pokrývku hlavy, slnečné okuliare a oblečenie na spanie. Určite si pribaľte aj oblečenie do nepriaznivého počasia (teplé ponožky, fleecovú bundu, čiapku, nepremokavé topánky, nohavice a vetrovku). Ak by ste sa rozhodli večer vyraziť do prístavu alebo máte počas plavby naplánované iné spoločenské podujatie, pribaľte si spoločenský odev z nekrčivého materiálu.

Už pri plánovaní pobytu na jachte si premyslite menu. Kuchyňa na lodi je vybavená na bežné varenie, môžete si teda počas plavby pripraviť obľúbené jedlá. Čím budú jednoduchšie, tým viac si budete užívať slniečko na palube. Neberte si so sebou zvytočne veľa potravín, veľká časť vašich zásob s vami určite poputuje domov. Ak by vám niečo chýbalo, môžete si to dokúpiť v supermarketoch a určite budete mať chuť posedieť v prístavnej reštaurácii. Čo by vám mohlo prísť na palube vhod: - doma pripravené a sterilizované hydinové, bravčové a hovädzie mäso, - cestoviny s tuniakom, pestom alebo s paradajkovou omáčkou, alebo pripravené na akýkoľvek iný spôsob - minútky z hydiny - výdatné polievky zo šošovice, fazule, cíceru so zeleninou a cestovinami (použite už uvarené strukoviny z konzervy).

Zvyčajne jej prejavy trvajú 2-3 dni. V horšom prípade aj dlhšie. Môže ísť o ľahšiu formu (bolesti hlavy, nechutenstvo, únava), ťažšiu formu (pridá sa aj zvracanie) alebo ťažkú formu (silný odpor voči akejkoľvek potrave, silné zvracanie žlče a žalúdočnej šťavy, strata koordinácie...). Ťažká forma sa objavuje iba u 15-20% postihnutých. Ak sa to stane práve vám, neváhajte vyhľadať lekára. Názory odborníkov na lieky proti kinetóze sa líšia pre vedľajšie účinky. Čo však urobiť, ak to na vás príde? Snažte sa nájsť na lodi miesto v strede, kde to najmenej kolíše. Nepožívajte alkohol, najlepšie už 24 hodín pre vyplávaním. Buďte čo najviac na palube, čo najmenej v podpalubí. Nájdite si činnosť, nie príliš namáhavú, ktorá odvedie vašu pozornosť. Počúvajte hudbu cez slúchadlá. Ľahnite si na chrbát, zavrite oči. Vyhýbajte sa silným pachom. Skúste vyradiť kávu, mliečne výrobky a spomínaný alkohol.

V prípade nepredvídaných okolností, ktoré by mohli skomplikovať plavbu, môže voda alebo energia chýbať. Každý deň treba kontrolovať zásobník paliva, vody, hladinu oleja v motore, chladenie motora. Sledujte predpovede počasia a tomu prispôsobte priebeh plavby. Ak silnie vietor a blíži sa búrka, stiahnite plachty čo najskôr, zbytočne nečakajte. Na jachte musí mať všetko svoje miesto, nenechávajte veci len tak pohodené, udržiavajte celkový poriadok. V prípade búrky a silného vlnobitia môžu byť rozhádzané predmety alebo klzká podlaha príčinou poranenia.

Prípadné škody, ktoré si pri preberaní nevšimnete, môžu byť neskôr pripísané na váš vrub. Skontrolujte si palubu, plachty, príslušenstvo, inventár v interiéri, všetko, čo je v check liste, ktorý dostanete pri preberaní. Nehanbite sa opýtať na čokoľvek, naši pracovníci sú vám k dispozícii.

Ste pripravený na letnú dovolenku na mori?
Rezervácia